Wakacje od ZUS. Od kiedy można z nich skorzystać i jakie warunki trzeba spełnić?
Przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność każdego miesiąca zobowiązani są do opłacania wielu różnych zobowiązań i składek. Wśród nich znajduje się również ZUS, który niejednokrotnie stanowi sporą kwotę. Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje jednak możliwość skorzystania z ulgi, w ramach której jeden miesiąc w roku może być zwolniony z obowiązku płacenia stosownych składek. Sprawdź, czym dokładnie są wakacje od ZUS, od kiedy można z nich skorzystać i na jakich warunkach oraz co warto wiedzieć w tym zakresie.
Czym są wakacje od składek ZUS?
Wakacje od ZUS-u to inaczej wakacje składkowe, które przysługują przedsiębiorcom od 1 listopada 2024 roku. To zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne, które jest dobrowolne i obejmuje dowolny jeden wybrany miesiąc w danym roku kalendarzowym. Wakacje składkowe od ZUS obejmują składki wyłącznie na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy. Oznacza to, że po przyznaniu wakacji od ZUS-u nadal należy opłacać składki osób, które ubezpieczamy, czyli takich jak nasi pracownicy czy zleceniobiorcy.
Wakacje składkowe w ZUS obejmują zatem dokładnie:
- dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w sytuacji, jeśli przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu, w którym złożył wniosek o zwolnienie, oraz w miesiącu, który go poprzedzał,
- obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe,
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Choć wakacje od ZUS są sporym ułatwieniem i możliwością zaoszczędzenia dość dużej niekiedy kwoty, należy pamiętać, że zwolnienie to nie obejmuje składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podczas takich wakacji można normalnie prowadzić też działalność gospodarczą. Zwolnienie ze składek ZUS nie oznacza przerwy w prowadzeniu biznesu.
Wakacje od ZUS – dla kogo? Warunki uzyskania zwolnienia ze składek
Choć wakacje od ZUS powszechnie uznawane są jako ulga, która przysługuje każdemu przedsiębiorcy, nie do końca tak jest. Zatem dla kogo wakacje składkowe są realną pomocą i kto może ubiegać się o wakacje od ZUS? Warunki, jakie muszą zostać spełnione, są następujące:
- w miesiącu kalendarzowym, który poprzedza ten, w którym składany jest wniosek o wakacje od ZUS, przedsiębiorca musiał podlegać dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto przedsiębiorca musiał ubezpieczać nie więcej niż 10 osób ubezpieczonych, włączając w to siebie;
- co najmniej w jednym z dwóch poprzedzających lat kalendarzowych przedsiębiorca osiągał roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający 2 mln euro lub też nie osiągał żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 2 lat kalendarzowych;
- od początku roku kalendarzowego do momentu złożenia wniosku o wakacje od ZUS i w poprzednim roku kalendarzowym przedsiębiorca nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy. Należy tu rozumieć, iż były pracodawca to podmiot, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub też roku poprzednim przedsiębiorca wykonywał czynności w ramach stosunku pracy lub też spółdzielczego stosunku pracy, które wchodziły w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Mając na uwadze, dla kogo wakacje od ZUS są możliwe do uzyskania, trzeba również pamiętać, że zwolnienie w ramach tej ulgi jest tzw. pomocą de minimis, co oznacza, że nie można skorzystać z tego rodzaju zwolnienia w sytuacji, jeśli wyczerpano limit otrzymanej pomocy w wysokości 300 000 euro w okresie 3 ostatnich lat.
Wakacje od ZUS – od kiedy można starać się o zwolnienie ze składek?
O wakacje od ZUS można starać się od 1 listopada 2024 roku, jednak jedynie do końca miesiąca, czyli do 30 listopada 2024 roku. Zgodnie z zasadami, stosowny wniosek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc kalendarzowy, w którym ma nastąpić objęcie przedsiębiorcy stosownymi ulgami.
Zatem kiedy wniosek o wakacje od ZUS złożymy po 30 listopada 2024 roku, zgodnie z regulaminem, nie zostanie on rozpatrzony i przedsiębiorca nie będzie objęty zwolnieniem z płacenia składek.
Choć w przypadku wakacji od składek ZUS w przepisach przewidziano niewiele czasu na zgłoszenie chęci skorzystania z udogodnienia, istnieje wiele innych form wsparcia dla przedsiębiorców. Aby z nich skorzystać, dobrze jest powierzyć kwestie rachunkowe i księgowe swojego przedsiębiorstwa profesjonalistom, którzy nie tylko poprowadzą księgowość, ale też na bieżąco będą informować o wszelkich możliwościach skorzystania z ulg i programów wsparcia. Taką obsługę firmy prowadzi kompleksowo biuro księgowe z Krakowa.
Wakacje od ZUS – jak złożyć wniosek?
Złożenie wniosku o wakacje od ZUS możliwe jest wyłącznie za pośrednictwem Internetu na profilu płatnika w PUE ZUS. W tym celu należy się zalogować do platformy, a następnie przejść na konto płatnika. Z kreatorów wniosków wybieramy zwolnienie z obowiązku płacenia składek za wskazany miesiąc RWS (wakacje składkowe).
Aby wypełnić wniosek, niezbędne będą dane identyfikacyjne płatnika składek. Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych pól należy podpisać całość profilem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem PUE.
Po wypełnieniu, podpisaniu oraz przesłaniu wniosku ZUS sprawdzi poprawność złożonych dokumentów. Jeżeli będą występowały w nich braki, urząd wezwie do ich uzupełnienia. Przedsiębiorca będzie miał na to minimum 7 dni. Następnie ZUS rozstrzygnie o zwolnieniu z płacenia składek, po czym poinformuje o przyznaniu ulgi lub odmowie. Korespondencja na ten temat będzie dostarczona w postaci elektronicznej do skrzynki PUE ZUS. Warto sprawdzać ją na bieżąco, co znacznie przyspieszy obsługę całej sprawy.
W przypadku odmowy co do wakacji od ZUS można się odwołać za pośrednictwem oddziału ZUS do Sądu Okręgowego i ubezpieczeń społecznych – jednostki właściwej ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Na stosowne odwołanie mamy miesiąc, licząc od dnia doręczenia stosownej decyzji. Odwołanie może być złożone na piśmie lub ustnie do odpowiedniego protokołu.
Taki dokument musi zawierać oznaczenie sądu, imię i nazwisko, a także dokładny adres osoby wnoszącej odwołanie, znak i datę zaskarżonej decyzji oraz określenie i uzasadnienie wniosków i zarzutów. Należy opatrzyć odwołanie podpisem osoby wnoszącej taką skargę lub podpisującej odwołanie z upoważnienia.
Wakacje od ZUS – czy warto skorzystać?
Jeżeli zgodnie z przepisami nic nie stoi na przeszkodzie, aby dany przedsiębiorca mógł skorzystać z wakacji od ZUS, warto to zrobić. Dzięki skorzystaniu z tej możliwości istnieje szansa na zaoszczędzenie nawet ok. 1.600 zł.
Jednocześnie warto pamiętać, że wakacje od ZUS nie zwalniają przedsiębiorcy z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej czy imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania ze zwolnienia. Do 20. dnia następnego miesiąca konieczne jest złożenie ZUS RCA z kodem wakacyjnym z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia społeczne finansowane z budżetu państwa, ZUS RCA z aktualnym kodem prowadzenia działalności i składkami, ZUS RCA za pozostałe osoby ubezpieczone i ZUS DRA z uwzględnieniem składek utworzonych raportów RCA. Tego rodzaju sprawami również zajmuje się nasze biuro księgowe z Krakowa. To ogromna oszczędność czasu dla każdego przedsiębiorcy.
Jeśli przedsiębiorca zwolniony jest ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, a opłaca składki wyłącznie za siebie, nie musi wykazywać tego w deklaracji. Jeżeli jednak posiada obowiązek opłacania składek za inne osoby ubezpieczone, musi uwzględnić w deklaracji składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. W przypadku braku złożenia wymaganych dokumentów ZUS zrobi to za przedsiębiorcę na podstawie dostępnych danych, jednak nie uwzględniając dokumentacji zatrudnionych pracowników.